Projekty

K informatike ako takej som sa dostal cez webové stránky, drvivá väčšina mojich starších projektov bola preto viac či menej spojená s webom. Začínal som stránkami zameranými na videohry, od fanstránky venovanej strategickej Total War sérii hostovanej na portáli vokr.com, cez vlastný projekt združujúci herné fanstránky gamewizard.sk som sa napokon dostal až po otvorenú hernú databázu wikigames.eu. Žiadna z týchto stránok už dnes nie je aktívna, aj keď totalwar.vokr.com je ešte v čase, keď píšem tento text, stále dostupná na svojej pôvodnej adrese. Relatívne dlho prežilo aj pridružené diskusné fórum, ktoré prešlo niekoľkými doménami, naposledy ho bolo možné nájsť na adrese totalwarforum.eu.

Počas štúdia na FIITke som sa pustil do môjho doposiaľ posledného väčšieho webového projektu, portál quotecase.net, z ktorého som chcel vytvoriť akúsi otvorenú databázu citátov prepojenú s rôznymi experimentálnymi sekciami. Popri škole a neskôr aj práci však bolo času čoraz menej, až som sa napokon rozhodol opustiť aj tento projekt. V súčasnej dobe sa žiadnemu takémuto väčšiemu projektu už aktívne nevenujem. Programovanie, návrh a všetko ďalšie spojené s vývojom softvéru ma však, prirodzene, stále baví, preto si sem-tam nejaký ten miniprojekt predsa len vymyslím.

 

Duolingo Boost

Duolingo Boost je rozšírenie pre prehliadač (aktuálne pre Mozillu Firefox, Operu, Google Chrome a všetky od neho odvodené prehliadače), ktorý, ako samotný názov napovedá, po viacerých stránkach vylepšuje webovú verziu tejto populárnej platformy pre učenie jazykov. Vylepšení je viac, z tých zaujímavejších určite možnosť zapnutia nočného režimu, automatického zobrazovania upozornení na nesplnený denný cieľ, či písanie vlastných poznámok priamo na stránke Duolinga.

 

Klavier

Klavier je jednoduchý desktopový program (alebo ak chcete, aplikácia) pre Windows, ktorý umožňuje písať písmená s francúzskou diakritikou za použitia akejkoľvek klávesnice postavenej na latinke. Spočiatku som ho vytvoril iba pre vlastné použitie, ale neskôr som si uvedomil, že sa môže zísť i niekomu inému, a tak som vymyslel názov, nakreslil logo a Klavier bol na svete. 🙂

 

Wortherendum

Po niekoľkých rokoch pauzy od vývoja webových projektov som sa v roku 2019 začal venovať tomu, aby som postupne dobehol zameškané „trendy“. V rámci toho som postupne začal robiť na projekte s názvom Wortherendum, čo bol akýsi portál otázok a odpovedí pre nerozhodných ľudí. Išlo vo veľkej miere o experiment, v rámci ktorého som sa učil pracovať s webovým frameworkom. Keďže sa však samotný web vo veľkej miere opieral o obsah generovaný používateľmi a mne sa nepodarilo nájsť spôsob, ako naň pritiahnuť tú kritickú počiatočnú masu ľudí, na projekte som postupne prestal pracovať a uložil som ho na zimný spánok. Čas ukáže, či sa k nemu neskôr opäť vrátim, no pôvodný účel vhupnúť späť do sveta vývoja webstránok jednoznačne splnil.